"Przeżyj to sam..."- relacja z I Zabrzańskiego Biegu Dla Serca
21 maja 2011r. (Sobota) - odbył się bieg łączony z Nordic Walkingiem pod wdzięczną nazwą "Zabrzański Bieg Dla Serca". W biegu wzięło udział ponad 300 osób- co znacząco przerosło oczekiwania organizatorów. Uczestnicy startowali w kilku kategoriach. Trasa biegu wytyczona była helenkowskimi ulicami. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcyjnych nagród i niespodzianek. Przy okazji można było zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie. Organizatorem biegu była Rada Dzielnicy Zabrze-Helenka i lokalne koło miłośników biegania (podmioty współpracujące to Ogród Działkowy Tulipan, Gimnazjum 24, IRMED i serwis Biegamy na Śląsku oraz inni). Biegowi patronowali Prezydent Miasta Zabrze i Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.
Po biegu na ogródkach działkowych "Tulipan" odbył się festyn dla mieszkańców Helenki z udziałem zespołów "Chrząszcze" i "K3". Organizatorzy już snują plany na przyszłoroczne Święto Helenki.
Zdjęcie pochodzi ze strony www.biegamynaslasku.pl

[ Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć fotorelację z biegu- www.biegamynaslasku.pl ]
[ Kliknij TUTAJ, aby obejrzeć reportaż w TV- www.tvzabrze.eu ]- właściwy materiał w 7:30
Typer Ekstraklasy o puchar Admina- Mamy Zwycięzcę !
58 typujących, 30 kolejek Ekstraklasy, ogromne emocje, które towarzyszyły nam do ostatniej kolejkii - tak krótko można scharakteryzować Typera Ekstraklasy o Puchar Admina www.helenka.net . Uczestnicy biorący w zabawie co tydzień typowali wyniki spotkań w kolejce Ekstraklasy. Za wskazanie prawidłowego typu dostawało się określoną ilość punktów. Zwycięża osoba, która najtrafniej typowała w całym sezonie jesień/ wiosna. Główną wygraną w typerze jest puchar - kliknij TUTAJ, oraz zasilenie konta lokalną walutą forum Eurohele ( walutę można wymieniać na realne przedmioty ).

Zwycięzcą typera została Agnieszka89 (160pkt.), drugie miejsce zajął Czeslaw (158pkt), trzecie Godul (151pkt.). Całość wyników typera można zobaczyć klikając TUTAJ. Zwycięzcom gratulujemy zmysłu przewidywania i wygranej. Puchar zostanie przekazany w najbliższych dniach. Już teraz planowana jest kolejna edycja Typera Ekstraklasy o Puchar Admina www.helenka.net - szczegóły będzie można poznać wkrótce na naszych łamach.
Maskota Górnika Zabrze w dzielnicy Helenka

Ostatnie dni oznaczały pełne ręce roboty dla Jorgusia i innych przedstawicieli zabrzańskiego Górnika, którzy w związku z Dniem Dziecka odwiedzili: Przedszkole nr 6 w Zabrzu-Helence, Szkołę Podstawową nr 3 w Żorach oraz spotkali się z pacjentami Oddziału Pediatrii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.
Pierwszym odwiedzonym miejscem, odwiedzonym jeszcze 31 maja, było Przedszkole nr 6 w zabrzańskiej dzielnicy Helenka. Tam zorganizowano dla dzieci konkursy i zawody piłkarskie, a każde z ponad setki dzieci nagrodzone zostało za udział w zabawach zaproponowanych przez klub. Wizytę wśród maluchów szczególnie mocno zapamięta Jorguś, którego dzieci wciągały do wspólnej zabawy. [...] Źródło: gornikzabrze.pl

[ Jest to tylko fragment artykułu- zobacz zdjęcia i film- kliknij TUTAJ ]
ChSCh dla dzieci
Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) z Zabrza oprócz codziennej działalności dobroczynnej realizowanej w punktach wydawania żywności prowadzą projekty dla dzieci. W okresie okołonoworocznym jest to Noworoczny Upominek, zaś w czerwcu -
Dzień Dziecka.
-Także w tym roku przygotowaliśmy dla najmłodszych niespodziankę -; mówi Jan Brzuś, kierownik filii ChSCh Zabrzu. Wspólnie z kinem "Roma" 1 czerwca zaprosimy ich na film animowany pt. Ryś i spółka. Ponadto 11 czerwca razem ze Stowarzyszeniem ,,Guido" przygotujemy atrakcje dla dzieci przy okazji festynu organizowanego przez radę dzielnicy w Domu Harcerza w Zabrzu.
Projekty Noworoczny Upominek i Dzień Dziecka realizowane przez wolontariuszy z Zabrza kierowane są głównie do dzieci podopiecznych filii, którzy odbierają żywność w punktach ChSCh. Filia finansuje ponadto wakacje dla dzieci z ubogich rodzin. Źródło: www.ChSCh.pl

W dzielnicy Helenka od wielu lat działa punkt pomocy filii ChSCh zlokalizowany przy ul. Wawrzyńskiej na przeciwko Szkoły Podstawowej nr 30.
Malują kościół u sąsiadów

Jak podaje strona internetowa Parafii Rokitnica w przyszłym roku planowane jest malowanie wnętrza ponad stuletniego kościoła. W minionym tygodniu zrobiono kilka odkrywek na ścianach i suficie kościoła w celu sprawdzenia dawnej kolorystyki oraz wzorów ornamentów na kasetonach sufitowych. Niestety niewiele stwierdzono.
W związku z tym parafia zwraca z prośbą do o udostępnienie przedwojennych zdjęć wnętrza rokitnickiego kościoła z wyraźnymi wzorami ornamentów kasetonów. Sprawa bardzo pilna. Warto przypomnieć, że przed poświęceniem helenkowskiego kościoła (1988) duża liczba mieszkańców dzielnicy Helenka uczęszczała na msze i katechezę do kościoła zlokalizowanego w Rokitnicy- dlatego prośba o udostępnienie zdjęć została wystosowana również do mieszkańców Helenki.

Fotografie można przynieść (pożyczyć) do kancelarii lub zeskanować i wysłać na adres parafialny.
NURD czyli Niechronienie Uczestnicy Ruchu Drogowego

W piątek (27.05.2011r) na terenie Zabrza policjanci drogówki przeprowadzali akcję pod kryptonimem : "Niechronienie Uczestnicy Ruchu Drogowego". Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. W naszej dzielnicy ( Helenka ) również miała miejsce wyżej wymieniona akcja. Trzy policyjne motory ustawiły się na całej długości ul. Jordana- wyłapywali pieszych łamiących przepisy. Skończyło się na kilkunastu mandatach i pouczeniach. Policja zapowiada więcej takich akcji.

Zdjęcie nadesłał jeden z naszych czytelników na platformę "Daj Cynk"- przedstawia policjanta nakładającego mandat na osobę, która przeszła przez jezdnię w niewłaściwym miejscu. Zdjęcie wykonane przy Jordana 50-54 ( budynek Poczty Polskiej )
ChSCh rozdaje paczki żywnościowe

Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) z Zabrza w tym roku będą wydawać żywność 755 osobom. To o 68 więcej niż w roku poprzednim. A chętnych do skorzystania z pomocy nie brakuje.– W tegorocznej puli produktów, którą rozdzielamy od kwietnia, nie ma cukru i dżemu.
Ale za to jest ryż, zupa pomidorowa i kasza gryczana – mówi o zmianach, jakie zaszły w „jadłospisie” Jan Brzuś, kierownik filii.
Pomoc żywnościowa realizowana przez zabrzańską filię ChSCh jest możliwa dzięki współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności. Od niego wolontariusze otrzymują bezpłatnie artykuły spożywcze dla beneficjentów. W 2011 roku na jedną osobę potrzebującą przypada 85 kg. – Będziemy wydawać miesięcznie paczki żywnościowe ważące 8,5 kg. Jesteśmy przekonani, że będzie to duże wsparcie dla naszych podopiecznych – mówi pan Jan. Filia w Zabrzu dystrybuuje artykuły spożywcze osobom wskazanym przez miejski ośrodek pomocy rodzinie w dwóch punktach – przy ul. Wawrzyńskiej i Kossaka.

Czytaj więcej o działaniach wolontariuszy ChSCh z Zabrza: www.zabrze.chsch.pl

 PRZYDATNE
Historia Helenki
Mapa Helenki
Komunikacja
Bezpieczeństwo
Zdrowie
Edukacja
Nieruchomości w Helence

 PARAFIA
Historia Parafii
Informacje
Gazetka online

 RADA DZIELNICY
O Radzie
Skład Rady
Dokumenty

 POGODA
Aktualne warunki pogodowe dla Zabrze, Polska

 DAJ CYNK

 POLECAMY