Maskota Górnika Zabrze w dzielnicy Helenka

Ostatnie dni oznaczały pełne ręce roboty dla Jorgusia i innych przedstawicieli zabrzańskiego Górnika, którzy w związku z Dniem Dziecka odwiedzili: Przedszkole nr 6 w Zabrzu-Helence, Szkołę Podstawową nr 3 w Żorach oraz spotkali się z pacjentami Oddziału Pediatrii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.
Pierwszym odwiedzonym miejscem, odwiedzonym jeszcze 31 maja, było Przedszkole nr 6 w zabrzańskiej dzielnicy Helenka. Tam zorganizowano dla dzieci konkursy i zawody piłkarskie, a każde z ponad setki dzieci nagrodzone zostało za udział w zabawach zaproponowanych przez klub. Wizytę wśród maluchów szczególnie mocno zapamięta Jorguś, którego dzieci wciągały do wspólnej zabawy. [...] Źródło: gornikzabrze.pl

[ Jest to tylko fragment artykułu- zobacz zdjęcia i film- kliknij TUTAJ ]
ChSCh dla dzieci
Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) z Zabrza oprócz codziennej działalności dobroczynnej realizowanej w punktach wydawania żywności prowadzą projekty dla dzieci. W okresie okołonoworocznym jest to Noworoczny Upominek, zaś w czerwcu -
Dzień Dziecka.
-Także w tym roku przygotowaliśmy dla najmłodszych niespodziankę -; mówi Jan Brzuś, kierownik filii ChSCh Zabrzu. Wspólnie z kinem "Roma" 1 czerwca zaprosimy ich na film animowany pt. Ryś i spółka. Ponadto 11 czerwca razem ze Stowarzyszeniem ,,Guido" przygotujemy atrakcje dla dzieci przy okazji festynu organizowanego przez radę dzielnicy w Domu Harcerza w Zabrzu.
Projekty Noworoczny Upominek i Dzień Dziecka realizowane przez wolontariuszy z Zabrza kierowane są głównie do dzieci podopiecznych filii, którzy odbierają żywność w punktach ChSCh. Filia finansuje ponadto wakacje dla dzieci z ubogich rodzin. Źródło: www.ChSCh.pl

W dzielnicy Helenka od wielu lat działa punkt pomocy filii ChSCh zlokalizowany przy ul. Wawrzyńskiej na przeciwko Szkoły Podstawowej nr 30.
Malują kościół u sąsiadów

Jak podaje strona internetowa Parafii Rokitnica w przyszłym roku planowane jest malowanie wnętrza ponad stuletniego kościoła. W minionym tygodniu zrobiono kilka odkrywek na ścianach i suficie kościoła w celu sprawdzenia dawnej kolorystyki oraz wzorów ornamentów na kasetonach sufitowych. Niestety niewiele stwierdzono.
W związku z tym parafia zwraca z prośbą do o udostępnienie przedwojennych zdjęć wnętrza rokitnickiego kościoła z wyraźnymi wzorami ornamentów kasetonów. Sprawa bardzo pilna. Warto przypomnieć, że przed poświęceniem helenkowskiego kościoła (1988) duża liczba mieszkańców dzielnicy Helenka uczęszczała na msze i katechezę do kościoła zlokalizowanego w Rokitnicy- dlatego prośba o udostępnienie zdjęć została wystosowana również do mieszkańców Helenki.

Fotografie można przynieść (pożyczyć) do kancelarii lub zeskanować i wysłać na adres parafialny.
NURD czyli Niechronienie Uczestnicy Ruchu Drogowego

W piątek (27.05.2011r) na terenie Zabrza policjanci drogówki przeprowadzali akcję pod kryptonimem : "Niechronienie Uczestnicy Ruchu Drogowego". Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. W naszej dzielnicy ( Helenka ) również miała miejsce wyżej wymieniona akcja. Trzy policyjne motory ustawiły się na całej długości ul. Jordana- wyłapywali pieszych łamiących przepisy. Skończyło się na kilkunastu mandatach i pouczeniach. Policja zapowiada więcej takich akcji.

Zdjęcie nadesłał jeden z naszych czytelników na platformę "Daj Cynk"- przedstawia policjanta nakładającego mandat na osobę, która przeszła przez jezdnię w niewłaściwym miejscu. Zdjęcie wykonane przy Jordana 50-54 ( budynek Poczty Polskiej )
ChSCh rozdaje paczki żywnościowe

Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) z Zabrza w tym roku będą wydawać żywność 755 osobom. To o 68 więcej niż w roku poprzednim. A chętnych do skorzystania z pomocy nie brakuje.– W tegorocznej puli produktów, którą rozdzielamy od kwietnia, nie ma cukru i dżemu.
Ale za to jest ryż, zupa pomidorowa i kasza gryczana – mówi o zmianach, jakie zaszły w „jadłospisie” Jan Brzuś, kierownik filii.
Pomoc żywnościowa realizowana przez zabrzańską filię ChSCh jest możliwa dzięki współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności. Od niego wolontariusze otrzymują bezpłatnie artykuły spożywcze dla beneficjentów. W 2011 roku na jedną osobę potrzebującą przypada 85 kg. – Będziemy wydawać miesięcznie paczki żywnościowe ważące 8,5 kg. Jesteśmy przekonani, że będzie to duże wsparcie dla naszych podopiecznych – mówi pan Jan. Filia w Zabrzu dystrybuuje artykuły spożywcze osobom wskazanym przez miejski ośrodek pomocy rodzinie w dwóch punktach – przy ul. Wawrzyńskiej i Kossaka.

Czytaj więcej o działaniach wolontariuszy ChSCh z Zabrza: www.zabrze.chsch.pl
Festyn u sąsiadów z okazji Dnia Dziecka

5.06.2011 w niedzielę od godz. 14.00 do 20.00 zapraszamy dzieciaki, młodzież i całe rodziny do udziału w PIKNIKU RODZINNYM organizowanym na placu zabaw koło targowiska przy ulicy Budowlanej. Główną atrakcją imprezy będą kreatywne stanowiska plastyczne i ruchowe dla dzieci, a całe rodziny zapraszamy na występ kabaretu Co Oni Tutaj Robią oraz zespołu coverowego z ZSO nr 12 w Rokitnicy. Zaplanowano także dodatkowe atrakcje jak kiermasz rękodzieła Domu wsparcia dla kobiet Św. Brata Alberta, gastronomię, dmuchańce, przejażdżki limuzyną oraz konkursy z nagrodami! Na boisku odbędą się rozgrywki sportowe w dyscyplinach: koszykówka uliczna, tenis stołowy oraz badminton ; zapraszamy chętnych do udziału o zapisy drogą mailową (stowarzyszenie@rokitnica.net) lub w dniu imprezy (od godz. 13.00 do 13.50) przy stanowisku sportowym. Szczegółowy opis imprezy na plakacie. ZABIERZCIE KOCE- TO BĘDZIE PIKNIK!!
Serdecznie zapraszamy!
Stowarzyszenie Kartel Kulturalny

[ Kliknij TUTAJ aby zobaczyć plakat z programem dnia ]
Pierwszy darmowy HotSpot w dzielnicy Helenka
Pizzeria Afera zlokalizowana przy ul. Jordana w maju 2011 roku uruchomiła dla swoich klientów HotSpot- czyli darmowy punkt dostępowy do sieci internet poprzez WIFI. Dzięki temu klienci pizzerii będą mogli za darmo ( w lokalu jak i w ogródku ) korzystać z bezprzewodowego internetu w notebookach oraz telefonach komórkowych z WIFI.
Jest to pierwszy publicznie dostępny HotSpot w naszej dzielnicy. W centrum Zabrza działa kilka takich punktów ( restauracje, puby, stacje benzynowe, centra handlowe ). Do roku 2015 w dzielnicy Helenka ma powstać HotSpot przy ul. Robotniczej- dzięki temu użytkownicy komórek i notebooków będą mogli korzystać z darmowego bezprzewodowego internetu na świeżym powietrzu. Warto przypomnieć, że korzystanie z HotSpotu niesie ze sobą niebezpieczeństwa związane z przejmowaniem danych przez osoby trzecie, dlatego odradzamy korzystania z logowania do kont bankowych przy takim połączeniu.

 PRZYDATNE
Historia Helenki
Mapa Helenki
Komunikacja
Bezpieczeństwo
Zdrowie
Edukacja

 PARAFIA
Historia Parafii
Informacje
Gazetka online

 RADA DZIELNICY
O Radzie
Skład Rady
Dokumenty

 POGODA
Aktualne warunki pogodowe dla Zabrze, Polska

 DAJ CYNK

 POLECAMY