Śnieżna majówka

Dzisiaj ( 3.05.2011 ) około godziny 14 w naszej dzielnicy wystąpiły silne odpady śniegu. Temperatura zbliżyła się do 0 stopni Celsjusza. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie pora roku w której wystąpiło owe zjawisko.
Ostatnie takie zjawisko w maju miało miejsce kilka lat temu. Jak przewidują synoptycy ochłodzenie jest chwilowe i od jutra nastąpi stopniowe ocieplenie. Bieżącą pogodę w naszej dzielnicy można śledzić TUTAJ.
Zdjęcie otrzymaliśmy na platformę Daj Cynk- kliknij TUTAJ. Przedstawia opad śniegu, zdjęcie wykonane przy ul. Jordana.

Na zdjęcie z majowego opadu śniegu czekamy pod adresem helenka.net@gmail.com , zdjęcie można również przesyłać poprzez platformę Daj Cynk- kliknij TUTAJ.

Aktualizacja 03.05.2011 g.20.20:
Zdjęcia nadesłane przez użytkowników:
ul. Baczyńskiego [1] [2] ; ul. Wawrzyńskiej/ Jaworowa [1] [2] ; ul. Jordana [1] [2] ; ul. Juliot Curie [1]
28 rocznica likwidacji tramwaju

"Jada na zolyty banom do Stolarzowic"- ten zwrot pamięta dziś już tylko starsze pokolenie mieszkańców Helenki. Bana bo tak się po śląsku mówi na tramwaj jeździła niegdyś przez Helenkę. Dzisiaj obchodzimy 28 rocznicę likwidacji helenkowskiego tramwaju. Linia tramwajowa łącząca Stolarzowice z Centrum Bytomia jadąca przez Helenkę funkcjonowała od 1928 roku. Zawieszenie kursów nastąpiło 1 maja 1983 roku, kilka lat później podjęto decyzję o likwidacji linii. Powodem zawieszenia kursów była budowa wiaduktu w dzielnicy Bytomia- Karbiu, ze względów finansowych linia nigdy nie została przywrócona do kursowania. Na początku lat 90 nastąpiła rozbiórka torów i infrastruktury po byłej linii tramwajowej, w niektórych miejscach możemy jeszcze zobaczyć elementy torów i podkładów. Zapraszamy do specjalnego tematu poświęconemu tramwajowi nr 32, dodaj swoje wspomnienia, zdjęcia- kliknij TUTAJ.

(na zdjęciu linia tramwajowa nr 32 - kursująca przez Helenkę- zlikwidowana 1 maja 1983 roku)
Niech Się Święci 1-szy Maj !

"Wybudujemy w dzielnicy Rokitnica Amfiteatr i Muszlę Koncertową"- takie było hasło przewodnie zamieszczone na transparencie na jednym z rokitnickich pochodów z okazji 1-szego maja. Miesiące przygotowań układów choreograficznych, setki godzin lekcyjnych przygotowań rekwizytów, a to wszystko po to by uczcić z przymusu bądź też nie "Święto Pracy". W pochodach uczestniczyli również mieszkańcy dzielnicy Helenka dowożeni podstawionymi autokarami oraz kursującym wtedy tramwajem.
Dzisiaj nie ma już pochodów, nie ma też amfiteatru i muszli koncertowej. Zostały tylko wspomnienia.

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne do wspominania pierwszomajowych pochodów w dzielnicy Rokitnica, w specjalnym temacie- kliknij TUTAJ.
Jeżeli posiadasz zdjęcia z pochodów to prześlij je nam koniecznie na helenka.net@gmail.com, dzięki temu możemy budować historię dla kolejnych pokoleń.
Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek przy ul. Jordana
Lekkomyślność i alkohol po raz kolejny przyczyną spowodowania zagrożenia na drodze. Pijany kierowca swoim samochodem uderzył w budynek oraz zniszczył aparat telefoniczny. Młody człowiek z podejrzeniem urazu kręgosłupa szyjnego został przewieziony do szpitala. Wczoraj (30.03.2011), około godziny 2.00 przy ulicy Jordana 19 ( budynek Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ) – letni mieszkaniec Zabrza stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na pobocze i uderzył najpierw w barierki znajdujące się w pobliżu jezdni a następnie w budynek. Podczas uderzenia doszło także do zniszczenia budki telefonicznej. Młody zabrzanin został przewieziony do szpitala z urazem kolana oraz podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Jak się okazało, kierowca skody fabii miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. W wyniku zdarzenia, uszkodzony został przód pojazdu. Nastolatek poniesie konsekwencje prawne swojego zachowania. Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy za kierownicą to potencjalny sprawca wypadku lub kolizji. Jeżeli widzisz pijanego kierowcę, który wsiada do samochodu i chce prowadzić pojazd - zareaguj nim będzie za późno. Źródło: KMP Zabrze
Gminne lokale za pół ceny także w naszej dzielnicy

Wygląda na to, że w Zabrzu definitywnie mamy już za sobą inwestycyjny boom na rynku nieruchomości. Widać to dobrze w Urzędzie Miejskim, który ma coraz większe kłopoty ze zbyciem pojedynczych, wybranych mieszkań komunalnych na rynku wtórnym. Do przetargów zgłasza się bowiem coraz mniej chętnych, więc ceny wywoławcze tych nieruchomości gwałtownie spadają, nawet o połowę! W efekcie dość przyzwoite mieszkanie można już kupić za tyle samo, co mały samochód.
W połowie lutego prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała zarządzenie, umożliwiające sprzedaż dziesięciu mieszkań komunalnych z 50-procentowym upustem. Otóż - dla przykładu - 31-metrową kawalerkę na osiedlu przy ul. Kosmowskiej w Rokitnicy (pokój, kuchnia, łazienka) będzie być może nabyć już za 33 tysiące złotych (taka jest cena wywoławcza). Z kolei 43-metrowe lokum przy ul. Turystycznej na osiedlu Janek (dwa pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) może kosztować tylko 44 tysiące złotych. Najdroższe mieszkanie ze wspomnianego „pakietu” (przy ul. Nyskiej w Rokitnicy) wyceniono wstępnie na 48 tysięcy złotych. Na chętnych czekają też nieruchomości na osiedlu Helenka. [...] Źródło: gloszabrza24.pl

[ Jest to tylko fragment obszernego artykułu- całość czytaj TUTAJ ]

Od Redakcji www.helenka.net : Jak jest z mieszkaniami każdy wie. Zapraszamy na nasze forum do dyskusji na temat gospodarki mieszkaniowej w dzielnicy Helenka- kliknij TUTAJ


 PRZYDATNE
Historia Helenki
Mapa Helenki
Komunikacja
Bezpieczeństwo
Zdrowie
Edukacja
Nieruchomości w Helence

 PARAFIA
Historia Parafii
Informacje
Gazetka online

 RADA DZIELNICY
O Radzie
Skład Rady
Dokumenty

 Pogoda
Aktualne warunki pogodowe dla Zabrze, Polska

 DAJ CYNK

Polecamy